Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

5 błędów, których lepiej nie popełniać przy malowaniu posadzek betonowych

Malowanie posadzek betonowych - polifarb.lodz.pl

Posadzki betonowe są praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Malowanie to łałwy sposób na odnowienie, zabezpieczenie i odświeżenie ich wyglądu. To prosty zabieg, choć niewłaściwie przeprowadzony może generować rozmaite problemy. Jak prawidłowo wykonywać malowanie posadzek betonowych? Poznaj 5 częstych błędów, których lepiej unikać.

1. Malowanie posadzek betonowych niewłaściwą farbą

Pierwszym poważnym błędem jest malowanie posadzek betonowych farbami, które nie są przystosowane do tego celu. Wylewki należy malować specjalnymi produktami o podwyższonej odporności mechanicznej i chemicznej. Malowanie posadzki betonowej na zewnątrz wymaga też zastosowania farby odpornej na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV i zmienne temperatury. Każda farba do podłóg betonowych powinna być też elastyczna, przyczepna i dobrze kryjąca. Jeśli zastosujesz preparat nieprzystosowany do betonu lub niespełniający powyższych wymagań, warstwa farby może bardzo szybko ulegać degradacji.

2. Malowanie świeżego betonu

Nawet dobra farba nie spełni jednak należycie swojej funkcji, jeśli pomalujesz zbyt świeży beton. Wcześniej potrzebne jest bowiem tzw. wysezonowanie. Malowanie posadzek betonowych powinno się zatem przeprowadzać co najmniej po czterech tygodniach od ich wykonania. Wylewka musi dobrze wyschnąć i się utwardzić. W przeciwnym razie powłoka malarska może pękać i szybko tracić swoje właściwości. Uwaga: przy grubszych wylewkach może być konieczne sezonowanie przez okres przekraczający cztery tygodnie!

Malowanie świeżego betonu - polifarb.lodz.pl

3. Nieodpowiednie przygotowanie betonu do malowania

Posadzka betonowa, jak każda inna powierzchnia, wymaga odpowiedniego przygotowania do malowania. Co ważne, trzeba zwrócić uwagę na tę kwestię zarówno w przypadku nowych wylewek, jak i przy renowacji tych starszych. Powierzchnia przede wszystkim powinna być czysta i gładka. W przypadku nowych posadzek oznacza to zwykle konieczność usunięcia kurzu i brudu, który mógł nagromadzić się w okresie sezonowania. Należy też sprawdzić, czy na betonie nie pojawiały się rysy lub szczeliny, a powierzchnia jest sucha, nie pyli i nie ściera się po potarciu dłonią.

W przypadku starszych posadzek przygotowanie do malowania może być nieco bardziej skomplikowane. Trzeba bowiem usunąć pozostałości starej farby i wyrównać powierzchnię. Jeśli znajdują się na niej plamy, konieczne jest ich odtłuszczenie. Niezbędne może okazać się także uzupełnienie ubytków i/lub szlifowanie powierzchni.

4. Malowanie posadzek betonowych bez wcześniejszego gruntowania

Posadzki betonowe przed malowaniem należy również zagruntować. Odpowiedni grunt ograniczy chłonność betonu i pomoże zmniejszyć jego pory. Wpływa to przede wszystkim na przyczepność farby i zwiększenie jej wydajności. 

Gruntowanie zapewnia też trwalsze efekty malowania. Taka czynność jest szczególnie potrzebna przy nowych posadzkach, ale często stosuje się je także przy uprzednio malowanych powierzchniach, w celu m.in. wyrównania powierzchni.

5. Nieodpowiednie warunki podczas malowania betonu

Błędem podczas malowania betonowej posadzki może być też zabranie się za to o niewłaściwej porze. Proces wymaga bowiem odpowiednich warunków. Każdy producent farby określa, w jakich okolicznościach może być ona stosowana. Określony jest przede wszystkim przedział temperatur oraz wilgotności. Trzymanie się tych parametrów zapewni optymalne schnięcie preparatu. Nie należy także malować w słońcu i nakładać farby na rozgrzane powierzchnie. Ponadto malowanie posadzki betonowej na zewnątrz wymaga sprawdzenia prognozy pogody – przedwczesne opady deszczu mogą bowiem uszkodzić powłokę. Jeśli malujesz we wnętrzu, również zadbaj o warunki, a w szczególności o odpowiednią wentylację!

Zapamiętaj powyższe wskazówki, a malowanie posadzek betonowych nie sprawi Ci problemu!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.