Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

Pompy ciepła – świetny sposób na obniżanie temperatury w pomieszczeniach

Pompy ciepła – świetny sposób na obniżanie temperatury w pomieszczeniach

Zmiany klimatu wiążą się nie tylko z cieplejszymi zimami, lecz niestety także z większą liczbą upalnych dni w sezonie letnim. W ostatnich sezonach dni z temperaturą przekraczającą 30℃ stale przebywa, co skutkuje zwiększonym zainteresowaniem Polaków funkcją chłodzenia. Zwykle do tego celu są stosowane typowe systemy klimatyzacji typu split lub multisplit. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Warto również poznać możliwości pomp ciepła, które, choć zwykle są stosowane z myślą o ogrzewaniu, potrafią dostarczyć także chłodne powietrze.

Chłodzenia aktywne i pasywne

Pompy ciepła mogą realizować funkcję chłodzenia w podobny sposób grzania – z udziałem sprężarki. Pompa wyposażona w opcję rewersyjnego trybu pracy może za pomocą zmiany położenia zaworu 4-drogowego zmienić kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie zmienić funkcję z grzania na chłodzenie. Taki tryb pracy to tzw. chłodzenie aktywne.

Posiadacze gruntowych pomp ciepła z wymiennikiem pionowym (odwiertami) mają możliwość skorzystania z alternatywy w postaci chłodzenia pasywnego. Zwykle wymaga to zastosowania dodatkowego modułu, którego kluczową częścią jest płytowy wymiennik ciepła. 

W tym przypadku jedynymi elementami pobierającymi energię elektryczną są dwie pompy obiegowe – pompa dolnego źródła (obiegu glikolowego pomiędzy odwiertem a pompą ciepła) oraz pompa obiegu instalacji budynkowej. Chłód jest pobierany wprost z głębi ziemi bez udziału energochłonnej sprężarki. Dzięki temu chłodzenie pasywne jest najtańszym sposobem na obniżenie temperatury pomieszczeń. Jednocześnie oddawanie ciepła z budynku do gruntu wspiera proces regeneracji cieplnej dolnego źródła po sezonie zimowym, co stanowi dodatkową korzyść energetyczną dla instalacji użytkownika.

Pompy ciepła – świetny sposób na obniżanie temperatury w pomieszczeniach

Jaka instalacja umożliwia korzystanie z funkcji chłodzenia?

Samo posiadanie pompy ciepła z funkcją chłodzenia nie jest wystarczające, aby móc z tej funkcji korzystać. Potrzebne są również odpowiednie odbiorniki chłodu. Niestety grzejniki zupełnie się do tego celu nie nadają. Istnieją dwa, główne typy instalacji, które umożliwią chłodzenie wraz z pompą ciepła:

  1. Ogrzewanie podłogowe. Obecnie jest to najpopularniejszy typ instalacji grzewczej realizowanej w nowym budownictwie. Za pomocą ogrzewania podłogowego można także chłodzić pomieszczenia. Wykorzystuje się przy tym zarówno technologię chłodzenia aktywnego, jak i pasywnego. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja w zależności od temperatury zasilania i budowy podłogi może przekazać moc chłodniczą na poziomie wynoszącym zwykle ok. 30 W/m2. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą pomieszczeń może natomiast sięgać 100 W/m2. W związku z tym efekt chłodzenia nie będzie tak silny jak w przypadku typowej klimatyzacji. Takie rozwiązania pozwala jednak obniżyć temperaturę pomieszczeń o ok. 3℃. Ograniczeniem jest również temperatura punktu rosy, tzn. temperatura, przy której dla określonej wilgotności powietrza nastąpi wykraplanie pary wodnej na podłodze. Zbyt zimna okładzina podłogowa na pewno doprowadzi do takiego zjawiska. Zwykle za bezpieczny poziom można przyjąć temp. 18℃. Ustawienie niższej temperatury zasilania wymaga wyłączenia z chłodzenia pomieszczeń wilgotnych (łazienki, pralnie) oraz stałej kontroli temperatury punktu rosy. Taką funkcję umożliwiają np. regulatory pogodowe marki Vaillant – sensoCOMFORT VRC 720.
  2. Te zdobywające na popularności urządzenia to w uproszczeniu grzejnik wyposażony w wentylator, zawór przełączający, odpowiedni układ elektroniczny oraz tacę ociekową skroplin. Na rynku istnieje wiele różnych modeli – od przypodłogowych przypominających typowy grzejnik, po naścienne, podsufitowe, z wyglądu przypominające tradycyjną jednostkę wewnętrzną klimatyzatora typu split. Klimakonwektory pełnią funkcję grzewczo-chłodzącą. Dzięki nim jest możliwa praca z niższymi temperaturami zasilania niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego, co gwarantuje silniejszy efekt chłodzenia. Z tego powodu zaleca się stosować klimakonwektory z pompą ciepła pracującą w funkcji chłodzenia aktywnego. Chłodzenie pasywne nie zapewnia bowiem na tyle niskich temperatur, aby w pełni wykorzystać możliwości klimakonwektorów.

Przykładowo jednostka aroVAIR VA 1-035 WN marki Vaillant w temperaturze 27℃ i wilgotności względnej powietrza 47% ma moc chłodniczą wynoszącą 2,37 kW wtedy, gdy na zasilaniu układu dostarczymy wodę o temperaturze 11℃, a powrót będzie wynosił 16℃. Dla analogicznych warunków w pomieszczeniu, ale wodzie o temperaturze zasilania 15 ℃ i powrocie 18℃, ten sam klimakonwektor będzie miał wyraźnie mniejszą moc wynoszącą 1,81 kW.

Pompy ciepła – świetny sposób na obniżanie temperatury w pomieszczeniach

Jeśli zależy Ci na funkcji chłodzenia, np. z powietrzną pompą ciepła, to przed zakupem koniecznie zweryfikuj czy dane urządzenie jest przystosowane do rewersyjnego trybu pracy. W przypadku marki Vaillant wszystkie pompy ciepła typu powietrze-woda są wyposażone fabrycznie w funkcję chłodzenia aktywnego. Zapewnij sobie komfortowe warunki niezależnie od pory roku i skorzystaj z promocji cashback od Vaillant. Promocja jest skierowana do inwestorów, którzy w pomiędzy 01.07.2024 a 31.10.2024 zakupią oraz uruchomią pompę ciepła z linii produktowej aroTHERM Split, aroTHERM plus, flexoTHERM lub flexoCOMPACT. Dzięki promocji cashback po wypełnieniu odpowiedniego formularza na stronie internetowej odbierzesz zwrot w wysokości 2700 zł wprost na swój rachunek bankowy!

Już dziś zapoznaj się z warunkami promocji bezpośrednio na stronie producenta: https://www.promocja-vaillant.pl.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.