Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

Zasłony dziecięce. 4 porady na urządzenie pokoju dziecka

Zasłony dziecięce. 4 porady na urządzenie pokoju dziecka

Pomieszczenie dla pociechy zmienia się wyjątkowo szybko. Dzieci szybko rosną. Niemal w każdym wieku zmieniają się ich potrzeby, gust czy zainteresowania. Jak dobrać zasłony dziecięce i inne elementy wyposażenia? Przeczytaj artykuł i poznaj wnętrzarskie wskazówki!

  • Pokój dziecka powinien być jego oazą, a elementy wystroju wnętrza mają do spełnienia konkretne funkcje.
  • Aranżacje z roletami, żaluzjami mają szerszy zakres regulacji dopływu światła, ale są mniej wszechstronne i bardziej kosztowne.
  • Każda zasłona dziecięca charakteryzuje się konkretnym współczynnikiem zaciemnienia – zwykle od 10 do 90 procent.
  • Dziecko może z łatwością samodzielnie 
  • W ofercie wielu sklepów dostępne są produkty szyte na miarę, pod indywidualne zamówienie.

Dla samych dzieci zasłony często są nieistotne do momentu, w którym zaczynają im przeszkadzać. Najczęściej z powodu wyglądu. Wzór i kolorystykę zawsze należy dopasowywać indywidualnie – należy uwzględnić zarówno prezencję całego pomieszczenia, jak i ocenę swojej pociechy. Niemowlaki jeszcze nie wyrażą jeszcze swojego zdania, ale kilkulatki mogą już grymasić. Jeszcze trudniej dogodzić nastolatkom. Dziecięce zasłony i firanki do pokoju dziewczynki czy chłopca są dostępne w wielu wariantach, od jednokolorowych po ozdobione rozmaitymi motywami. Propozycje dla najmłodszych nie spodobają się młodzieży, która uzna je za infantylne i „obciachowe”.

zaslony-dzieciece

Firanki i kolorowe zasłony do pokoju dziecięcego – dlaczego nie rolety albo żaluzje?

Za tkaninami oraz przesuwaniem poziomym przemawiają przede wszystkim względy praktyczne. Firana, zasłona lub ich połączenie na podwójnym karniszu to rozwiązanie uniwersalne, a także do pewnego stopnia elastyczne. Roletę lub żaluzję należy dokładnie dopasować do wymiarów okna, a ich mechanizmy zwijania oraz rozwijania są zdecydowanie bardziej podatne na usterki. Uszkodzone drewno, aluminium lub tworzywo w żaluzji najczęściej oznacza konieczność wymiany. Materiał da się łatwo skrócić lub przyciąć, jednak w przypadku rolety będzie to znacznie trudniejsze. 

Kolejna kwestia, niezwykle istotna dla osób troszczących się o środowisko naturalne, to generowane odpady. Warto myśleć długofalowo. Zepsuta żaluzja czy roleta zwykle nadaje się jedynie na śmietnik – tkaninę z zasłonki da się uratować. Klasyczne zasłony dziecięce nadają się do powtórnego wykorzystania, być może w zupełnie innej roli. Jak ograniczyć ilość odpadów tekstylnych? Wśród pomysłów i inspiracji na użycie materiału można wymienić między innymi:

  • poszewki na pościel;
  • przeszycie na ubranka po odpowiednim wykrojeniu;
  • dywaniki;
  • narzuty na stół;
  • maskotki;
  • artystyczne dekoracje.

Cena to zawsze istotne kryterium wyboru

Przygotowywanie lub modernizowanie pokoju dziecka zawsze wiąże się z nakładem pracy i wydatków. Tymczasem domowy budżet nie jest z gumy. Jeśli dokładnie oglądasz każdą złotówkę przed wydaniem, wybór zasłon dla dzieci pozwoli na zachowanie większej swobody w planowaniu. Za żaluzję o wymiarach 100×100 cm trzeba zapłacić – w zależności od surowca oraz innych zmiennych – ok. 400-500 zł. Cena zasłony materiałowej o zbliżonej powierzchni będzie oscylować wokół 150-200 zł.

zaslony-do-pokoju-dziecka

Przed zamówieniem zasłony dziecięcej dobrze oceń poziom zaciemnienia w pomieszczeniu

Każda pociecha ma indywidualne potrzeby. Niektóre dzieciaki spędzają mnóstwo czasu na zabawie i wolą, kiedy jest jasno. Inne dzieci wolą długo spać, a przy dużej wrażliwości na promienie słoneczne organizm może urządzić pobudkę nawet przed 5:00 (czasami budzi też niewielki hałas, jednak to temat na osobny artykuł). Dlatego warto wczytać się w to, co o asortymencie pisze internetowy sklep z zasłonami albo katalog producenta. Poniżej wybrane przykłady:

  • 10-20% – zasłony dekoracyjne, zwykle z bawełny;
  • 50% – zasłonki welurowe, wygląd tkaniny zbliżony do aksamitu;
  • 90-95% – typ blackout, zapewnia również wysoki poziom ochrony przed hałasem i izolacji cieplnej.

Zastosowany materiał, jego grubość oraz pozostałe parametry mają bezpośrednie przełożenie na to, jak dziecko będzie się czuło w pomieszczeniu. Różne rodzaje zasłon mają konkretne zestawy zalet. Jedne są przede wszystkim estetyczną ozdobą, inne stanowią całkiem solidną barierę przed światem zewnętrznym. Być może warto kupić więcej zasłon do pokoju dziecka i zaciągać/odsuwać je naprzemiennie, zależnie od okoliczności? Wiele zależy od samego pokoju – wymiarów pomieszczenia, kształtu i wielkości okien, ustawienia pozostałych mebli, rodzaju ścian itp.

zaslony-dla-dzieci

Gotowe zasłony dla dzieci powinny być funkcjonalne – łatwy sposób zawieszenia

Sznurki rolet mogą się zaplątać, elektronika w sterowaniu żaluzjami też bywa zawodna. A właściwy montaż wszystkich elementów często wymaga pomocy fachowców, co też kosztuje. Zasłonę do pokoju dziecięcego najczęściej zakłada się:

  • na taśmie;
  • haczykami;
  • żabkami;
  • przelotką;
  • tunelem.

Który sposób wybrać? Każde zawieszenie wymaga specyficznego przygotowania i dodatkowych akcesoriów. Ty zdecydujesz, czy montujesz również nowe karnisze, czy szukasz zasłon dziecięcych dopasowanych do drążków, które już wiszą w pokoju. Zachęcamy, by kontaktować się ze sprzedawcami i dopytać o sprawy techniczne – pamiętaj, że wiele parametrów można dostosować indywidualnie.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.