Wady i zalety fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Montowane na dachach domów, bloków mieszkalnych, na podwórkach czy polach produkują energię ze słońca praktycznie przez cały rok. Jednak, jak każdy produkt na świecie, posiada zalety, ale także i wady. Poznajcie kilka z nich.
Co dobrego?
Fotowoltaika działa bardzo prosto – panele produkują prąd stały, falownik przekształca go nam na prąd zmienny, czyli ten który płynie już w naszych gniazdkach. Dużym plusem jest bezinwazyjność montażu, który dla fachowców jest szybki i łatwy. Podczas użytkowania paneli nie musimy także poświęcać im wiele uwagi – ot od czasu do czasu warto zerknąć na inwerter lub aplikacje, aby w ramach ciekawostki sprawdzić ile prądu wyprodukowała nasza instalacja. Świetną jakością produktów cieszymy się bardzo długo, ponieważ najnowszej generacji panele otrzymują zazwyczaj ok. 25 lat gwarancji. Instalacja zwraca się dużo szybciej, bo przy dobrze dobranej wielkości, może to się stać w ciągu kilku lat.
A co złego?
Częstym problemem jest brak wizji, gdzie taką instalację możemy zamontować. Czy dach będzie dobrą opcją? Czy może zagospodarować miejsce na gruncie? W takich przypadkach najlepiej skorzystać z wiedzy doradców, którzy na pewno znajdą optymalne rozwiązanie. Ekipa Energetycznego Projektu z pewnością udzieli fachowej pomocy, a w przypadku braku możliwości montażu – na pewno o tym poinformują. Małym minusem może dla niektórych okazać się okazjonalne przemycie paneli. Należy także pamiętać, że mimo długiej gwarancji na panele, falownik ma krótszą żywotność, jest to ok. 15 lat.
Więcej wad czy zalet?
Niewątpliwie panele fotowoltaiczne w Polsce posiadają więcej plusów i minusów. Sam fakt, że fotowoltaika stanowi ponad 60% mocy zainstalowanej OZE pokazuje, że musi się ona opłacać. Wady instalacji fotowoltaicznej z pewnością przykrywa ilość zalet oraz ta jedna, najważniejsza – własny prąd i oszczędność na rachunkach!
ZALETY
- Bezinwazyjność w montażu
- Prosta budowa
- Prosta obsługa
- Długa gwarancja
- Szybki zwrot inwestycji
WADY
- Możliwy brak miejsca montażowego
- Coroczne mycie paneli
- Krótsza gwarancja inwertera
Po więcej informacji można udać się na stronę: https://energetycznyprojekt.pl.