Zbieranie wody deszczowej – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla twojego ogrodu
Wielkość ustalonych zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych wynosi w Polsce blisko 33,7 mln m3/d. Trzeba zadawać sobie sprawę, że zasoby wody pitnej znacząco zmalały w ostatnim czasie. Badacze diagnozują, że jeżeli nic się nie zmieni, to wody pitnej może zabraknąć za 27 lat. Niestety woda pitna często używana jest w innych celach, choćby do podlewania ogródka.
Jak zmniejszyć zużycie wody? – wybierzcie zbiorniki na deszczówkę
Aktualnie nie ma przepisów, które zabraniają wykorzystywania wody pitnej do podlewania, np. kwiatów w ogrodzie. Jednak takie rozwiązanie niewątpliwie nie wpisuje się w ekologiczny trend. Można wręcz uznać je za marnotrawstwo. W takim przypadku nie trzeba wcale rezygnować z pięknego i zadbanego ogrodu. Wystarczą odpowiednie zbiorniki wodne. Zbieranie wody deszczowej jest wręcz niezbędne dla zachowania równowagi ekologicznej. Zbierając wodę deszczową można także sporo zaoszczędzić. Biorąc pod uwagę fakt, że cena za metr sześcienny wody wynosi ponad 5 zł, to magazynowanie deszczówki pozwoli zaoszczędzić nawet 500 zł rocznie. Wszystkie gospodarstwa domowe, które do tej pory wykorzystywały wodę pitną do podlewania ogrodu i swoich upraw, powinny jak najszybciej to zmienić i postawić na ekologiczne rozwiązania.
Przegląd praktycznych metod oszczędzania wody przy wykorzystaniu zbiorników na wodę deszczową
Zbiorniki na wodę deszczową dostępne są w wielu rodzajach. Można postawić na te naziemne oraz podziemne. Te pierwsze dosyć często montuje się do rynien, natomiast wersję podziemną umieszcza się w miejscu, gdzie potencjalnie spływa woda. Szczególnie sprawdzają się te z polietylenu bądź żywic poliestrowych. Minimalna głębokość powinna wynosić ok. 40 cm poniżej poziomu terenu. Standardowo w systemie podlewania zużywa się w ciągu miesiąca od 0,5 m3 wody na każdy metr kwadratowy. Zatem jak można zauważyć zużycie wody jest naprawdę duże. Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać około 360 l wody. Pomyślcie zatem, jak duże oszczędności można poczynić stawiając na pojemniki na wodę deszczową. Nie trzeba więc rezygnować z uprawy czy zadbanego ogródka. Co istotne, na działkach wodę deszczową można wykorzystać do mycia ogrodzenia czy też tarasu. Zatem wykorzystując zbiorniki na wodę deszczową, nie tylko oszczędza się finansowo, ale też czyni się kroki w stronę zrównoważonego rozwoju. Zbieranie wody deszczowej powinno być wręcz obowiązkowe, tym bardziej że koszt zbiornika jest naprawdę niewielki.
Gdzie umieścić zbiorniki wodne w ogrodzie?
Zbiorniki na wodę deszczową można umieścić w różnych miejscach. Przede wszystkim powinny znajdować się w odległości 5 m od budynku. Jeżeli natomiast będziecie stosować zbiorniki retencyjne, to ta odległość od granicy działki powinna wynosić minimum 2 metry. Z kolei standardowy zbiornik musi znaleźć się blisko rynien. Należy go dobrać do wielkości działki oraz powierzchni dachu. Tutaj zastosowanie ma zasada, że na każde 25 m2 powierzchni przypada 1 m3 pojemności zbiornika. Wbrew pozorom zbiorniki podziemne można montować nie tylko na etapie budowania domu. Jednak gdy dom znajduje się na działce, przy wyborze miejsca trzeba wziąć pod uwagę to, jak przebiegają rury oraz przewody. Bardzo dobrze sprawdzi się miejsce, gdzie nie ma mocno ukorzenionych roślin. Zbiornik musi być także zabezpieczony przed naciskiem siły zewnętrznej. Jeżeli wybierzecie miejsce pod podjazdem, to pamiętajcie, by zastosować dodatkowe wzmocnienia.
Ekonomiczne korzyści dla właścicieli dużych ogrodów i ogródków działkowych
Utrzymanie zadbanego i pięknego ogrodu wiąże się z określonymi kosztami. Na szczęście wprowadzając odpowiedni zasady, można sporo zaoszczędzić. Zbieranie deszczówki odgrywa tutaj kluczową rolę. Zbiornik trzeba dopasować do powierzchni działki. Najlepiej wybierać modele bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie warto zastanowić się nad roślinami, które nie wymagają częstego podlewania. Na pewno bardzo odporne na suszę i brak nawadniania są wilczomlecze, krwawniki, rojniki, a nawet mikołajek płaskolistny. Te rośliny wystarczy podlewać w okresie występowania naprawdę dużej suszy. Trzeba przyznać, że dzięki temu, że wykazują odporność na promieniowanie UV i wysoką temperaturę, pozwalają na oszczędność w procesie prowadzenia ogrodu. Dzięki temu cała zmagazynowana w ciągu roku woda deszczowa wystarczy do prowadzenia pięknego i zadbanego ogródka.