Montaż klimatyzacji – nieoceniona inwestycja nie tylko w sezonie letnim
Od kilku lat okres od późnej wiosny aż do wczesnej jesieni kojarzony jest z wysokimi temperaturami, zniechęcającymi do codziennego funkcjonowania. I o ile sprzyja to wypoczynkowi na plaży, pływaniu w basenie czy jeziorze, potrafi nad wyraz skutecznie odebrać siły osobom spędzającym czas w budynkach o coraz mocniej nagrzewających się murach. Rozwiązaniem sytuacji jest montaż klimatyzacji. Czym się on charakteryzuje? Jak często wykonywać serwis? Sprawdź już teraz!
- Montaż klimatyzacji – przygotowania na upały.
- Serwis jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
- O czym jeszcze należy pamiętać podczas montażu klimatyzacji?
Montaż klimatyzatora w domu, mieszkaniu, jak i pomieszczeniach biurowych jest w ostatnim czasie jedną z popularniejszych usług. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę zalety, jakie posiada wydajna instalacja. Co jednak istotne, zanim przejdziemy do działania, warto poznać wszystkie dostępne możliwości, w tym rodzaje klimatyzatorów, oraz czekające nas obowiązki względem serwisu (który przekłada się nie tylko na funkcjonalność systemu, ale i zdrowie użytkowników).
Montaż klimatyzacji – przygotowania na upały
W pierwszej kolejności pamiętajmy, że klimatyzacja do domu dobierana jest na nieco odmiennych zasadach niż odpowiedniki do mieszkania czy pomieszczeń biurowych. Wpływ na to ma między innymi metraż i liczba pokoi, jakie chcemy objąć instalacją. Wysokiej klasy firma wykonująca montaż klimatyzacji przeprowadzi dogłębną analizę naszych potrzeb i oczekiwań, na podstawie których zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.
Do najpopularniejszych wyborów należą instalacje typu split (złożone z jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej) oraz multisplit (posiada jedną jednostkę zewnętrzną, i kilka wewnętrznych). Oprócz nich na wyróżnienie zasługują nieinwazyjne klimatyzatory przenośne, przypodłogowe, konsolowe. Z kolei doskonałą klimatyzacją do firmy są modele kanałowe i kasetonowe.
Serwis jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
Oprócz samego montażu jednostki zewnętrznej (z reguły na elewacji budynku) i wewnętrznej (pod sufitem), nie możemy zapominać o regularnym serwisie klimatyzacji. Wykonujmy go raz na 12 miesięcy (przy standardowym użytkowaniu) lub od 2 do 4 razy (jeśli klimatyzacja działa cały rok). Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia wszelkich awarii i usterek, a instalacja będzie się charakteryzować wysoką wydajnością, jednocześnie zapewniając mniejsze zużycie energii elektrycznej.
Ponadto profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje czyszczenie i odgrzybianie. To niezwykle ważne dla zachowania higieny podczas działania instalacji, ale też gwarancja bezpieczeństwa. W innym przypadku w jej wnętrzu zaczną się rozwijać szkodliwe dla zdrowia mikroby: bakterie i grzyby. Zasada ta tyczy się zarówno klimatyzacji do mieszkania, jak i firmy.
Całość powinna być wykonana przez renomowanego i doświadczonego serwisanta – przeszkolonego z obsługi technicznej urządzeń.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas montażu klimatyzacji?
Wydajna klimatyzacja domowa (posiadająca nawet jedną jednostkę wewnętrzną) znajdzie zastosowanie nie tylko podczas długiego i upalnego lata. Równie dobrze sprawdzi się jako dodatkowe ogrzewanie w sezonie zimowym, jednocześnie filtrując powietrze ze szkodliwych substancji. Co więcej, instalacja klimatyzacji wspierana przez panele fotowoltaiczne jest praktycznie darmowym źródłem ciepła!
Jakościowa klimatyzacja do biura i domu szybko okaże się jedną z lepszych inwestycji. Jednak do jej montażu powinniśmy się należycie przygotować – na wiele różnych sposobów. Więcej o tego typu działaniu dowiemy się tutaj.