Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?

System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?

Wśród inwestorów często pojawia się pytanie o to, jak można uprościć proces instalacji. Zastanawiają się oni, czy system wentylacji można połączyć z klimatyzacją w jednym urządzeniu, by zmniejszyć koszty i liczbę sprzętów w domu. Pytanie to jest o tyle słuszne, że oba te systemy dbają o komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach. Aby jednak wyjaśnić tę wątpliwość, musimy najpierw określić, za co odpowiadają te dwa rodzaje urządzeń.

Zadania wentylacji i klimatyzacji

System wentylacji jest obowiązkowy w każdym budynku, natomiast klimatyzacja – już nie. Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza – usuwanie zużytego i nawiewanie świeżego z zewnątrz. Usuwając powietrze zużyte, zmniejszamy ilość CO2 i innych zanieczyszczeń. W to miejsce nawiewane jest świeże powietrze. Dzięki temu komfort przebywania w pomieszczeniu znacznie wzrasta.

Źle działająca wentylacja wpływa na to, że pojawia się tzw. syndrom chorego budynku. Przebywanie w nim powoduje różne dolegliwości – takie jak bóle głowy czy przemęczenia. Może też prowadzić do różnych chorób oraz wzmacniać reakcje alergiczne.

Zależnie od rodzaju wentylacji (wyróżniamy dwa: grawitacyjną i mechaniczną) dochodzą dodatkowe elementy ich funkcjonalności. W przypadku wentylacji mechanicznej możemy dodatkowo oczyszczać i filtrować powietrze (nie tylko wymieniać je na świeże) oraz je chłodzić lub ogrzewać. Wszystkie cztery te funkcje – czyli oczyszczanie, filtrowanie oraz chłodzenie i grzanie – to z kolei zalety klimatyzacji. Czy nie można więc zrezygnować z klimatyzacji, jeśli mamy wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Jak najbardziej możemy – jednak nie zawsze osiągniemy wymagany komfort. Wentylacja klasyczna w domu nawiewa oraz wywiewa około 300 m3 powietrza na godzinę. Jeśli rozłożymy tę wartość na liczbę pomieszczeń, to okazuje się, że nawiewamy do salonu około 60-90 m3/h. Jest to jak najbardziej wystarczająca wartość, jeśli chodzi o zachowanie czystości i jakości powietrza, jednak zbyt mała, jeśli chodzi o zmiany temperatury.

Tymczasem montowany w salonie klasyczny klimatyzator climaVAIR o mocy 2,7 kW ma wydatek 660 m3/h, ale jest przeznaczony tylko do jednego pomieszczenia. To wartość 11-krotnie większa niż w przypadku wentylacji. W związku z tym, nawet jeśli podłączymy chłodnicę powietrza do rekuperatora, moc pojedynczego nawiewu będzie niewielka.

Jeżeli więc myślimy tylko o czystości powietrza, to wybór samej wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest słuszny. W przypadku gdy chcemy efektywnie chłodzić i ogrzewać powietrze w pomieszczeniu – musimy wybrać klimatyzator. Przewagą klimatyzatorów są również większe możliwości kontroli wilgotności powietrza. Niestety urządzenia te nie wymieniają powietrza w pomieszczeniu, tylko pracują na tym powietrzu, które jest już wewnątrz – czyli nie pełnią funkcji wentylacji.

Rodzaje klimatyzatorów i sposób ich montażu

W ofercie marki Vaillant znajdziemy szeroką gamę klimatyzatorów – typu zarówno monosplit, jak i multisplit. Różnica pomiędzy nimi polega na liczbie jednostek wewnętrznych. Podobnie jak w przypadku wentylacji mechanicznej, klimatyzacja ma określony obszar działania. Najczęściej jest to jedno pomieszczenie, w którym musimy zamontować oddzielną jednostkę wewnętrzną lub anemostat w przypadku rekuperacji. Do jednostki wentylacyjnej nie mamy ograniczeń co do liczby anemostatów. W klimatyzacji monosplit natomiast podpinamy tylko jedną jednostkę wewnętrzną do jednostki zewnętrznej, a z kolei w przypadku mulitsplit można obsługiwać nawet cztery jednostki wewnętrzne w połączeniu z jedną zewnętrzną.

W momencie, gdy wiemy, ile pomieszczeń chcemy chłodzić oraz ile potrzebujemy jednostek, musimy określić jeszcze rodzaj klimatyzatora. Marka Vaillant dysponuje trzema rodzajami tych urządzeń. Pierwszy to klasyczny model wiszący na ścianie. Jest to najczęściej spotykany klimatyzator, który sprawdzi się w większości sytuacji. Drugim rodzajem jest klimatyzator typu konsola. Wyglądem przypomina on grzejnik. Bardzo często montowany jest w pomieszczeniach ze skosami, gdzie ciężko zamontować jednostkę wiszącą. Ostatnim typem jest klimatyzator typu kasetonowego, montowany w suficie pomieszczenia. Rozwiązanie to spotkamy bardzo często w biurach i budynkach usługowych z dużą otwartą przestrzenią.

W zestawie z klimatyzacją zawsze znajduje się pilot, którym sterujemy urządzeniem – z możliwością nastawy temperatur, trybów pracy, prędkości wentylatora itp.

System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?

Rodzaje wentylacji

Jak już wspomnieliśmy, dwoma głównymi rodzajami wentylacji są:

  • wentylacja grawitacyjna,
  • wentylacja mechaniczna.

Różnica pomiędzy tymi systemami jest dość duża, pomimo że oba mają ten sam cel.

Wentylację grawitacyjną można bardzo często spotkać w starszych budynkach, gdzie powietrze nawiewane jest przez wszystkie nieszczelności budynku lub specjalne otwory wentylacyjne w oknach, a wywiewane – grawitacyjnie przez szacht wentylacyjny (komin). System ten ciężko jest regulować i generuje duże straty energii, ponieważ nawiewamy zimne powietrze, a ciepłego pozbywamy się, wywiewając je prosto w komin.

W celu uskutecznienia tej metody powstała wentylacja mechaniczna. Stosuje się ją w budynkach wykonanych bardzo szczelnie i bez szachtu wentylacyjnego. Całość powietrza nawiewanego i wywiewanego kierowana jest tam do specjalnych anemostatów zamontowanych w ścianach lub suficie, a następnie trafia na wymiennik ciepła, w którym oddawana jest energia (zimą ciepło, latem chłód). Regulacja polega na ustawieniu anemostatów oraz określeniu stopnia pracy wentylatora. Więcej informacji o rekuperacji, czyli odzysku ciepła, oraz zasadach działania wentylacji mechanicznej znajdziesz na stronie www.vaillant.pl.

System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?

Znając różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną i grawitacyjną a klimatyzacją, łatwiej Ci będzie wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z doradcami technicznymi marki Vaillant.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.