Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

Pompa ciepła split czy monoblok? Które rozwiązanie wybrać?

Pompa ciepła split czy monoblok KAISAI

O montażu odpowiedniego systemu ogrzewania często myślimy już na etapie projektowania domu albo w obliczu generalnego remontu budynku. Dlaczego? Ponieważ wybór danego rozwiązania ma ogromny wpływ na poczucie komfortu oraz długoletnie koszty użytkowania. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz częstszym tematem dyskusji w obliczu transformacji energetycznej. Jednak podczas wybierania pomiędzy pompą ciepła split a monoblok wiele osób czuje się zagubionych. Obie technologie obiecują efektywne ogrzewanie, ale niektóre aspekty się różnią. Jakie? Tego dowiesz się z treści artykułu.

Split czy monoblok? Pełna moc grzewcza w jednej jednostce

Pompa ciepła monoblok to nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się swoją prostotą i efektywnością. Wszystkie kluczowe komponenty – sprężarka, parownik, skraplacz i zawór rozprężony – znajdują się w jednej, zwartej jednostce zewnętrznej. Dzięki temu cała instalacja jest bardziej kompaktowa.

Specyfika budowy urządzenia sprawia, że montaż okazuje się szybki i bezproblemowy.

  • Jednostkę zewnętrzną montuje się w optymalnym miejscu wokół domu (podobnie jak w przypadku klimatyzacji).
  • Wewnątrz budynku należy wygospodarować niewielką przestrzeń dla zbiornika buforowego i zasobnika CWU.

Lepsza będzie pompa ciepła split czy monoblok? Jeśli priorytetem są dla Ciebie kwestie przestrzenne, to monoblok z pewnością zajmie mniej miejsca. Jednak nie wszystko jest wolne od kompromisów. W przypadku przerwy w dostawie prądu może wystąpić ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. A zabezpieczenie systemu to dodatkowe koszty.

Split czy monoblok - pompa ciepła KAISAI

Split a monoblok – efektywność systemu opartego na 2 jednostkach

Pompa ciepła split to system, który łączy w sobie zaawansowaną technologię i elastyczność montażu. Składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej, w której znajduje się parownik, oraz wewnętrznej ze skraplaczem i pompą obiegową w środku.

Split czy monoblok? Montaż pompy ciepła split jest bardziej złożony. Obie części systemu są połączone rurami, przez które krąży czynnik roboczy. Co więcej, jednostka wewnętrzna musi zostać zamontowana w środku budynku – trzeba więc wygospodarować w domu dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Przewagą pompy ciepła split z serii KAISAI Arctic okazuje się jednak brak ryzyka zamarznięcia wody w wymienniku. Co więcej, rozdzielność na 2 jednostki znacznie ułatwia proces naprawczy w sytuacji nagłej awarii wywołanej np. nieodpowiednią eksploatacją. To automatycznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Pompa ciepła split a monoblok

Pompa ciepła split czy monoblok – co je łączy, a co różni?

Chociaż pompy ciepła KAISAI i urządzenia innych producentów funkcjonują na rynku polskim już od parunastu lat, to nadal pojawiają się pytania dotyczące różnic między splitem a monoblokiem. I nic w tym dziwnego – nie każdy musi być specjalistą HVAC, a chęć zgłębienia tematu świadczy wyłącznie o świadomym inwestowaniu w system grzewczy, który ma być w końcu energooszczędny. Sprawdźmy więc, co dzieli oba modele.

  • montaż – w przypadku monobloku instalacja przebiega prościej, szybciej i przede wszystkim taniej, a od specjalisty zajmującego się całą procedurą nie są wymagane uprawnienia f-gazowe.
  • przestrzeńmonoblok R290 (KHY) zajmuje zdecydowanie mniej miejsca ze względu na swoją budowę. Dla splitu trzeba wygospodarować miejsce nie tylko wokół domu, ale również wewnątrz.

Ostatecznie lepszy okaże się model split czy monoblok? Poza różnicami da się znaleźć też wiele podobieństw. Cena obu urządzeń, głośność działania, a także wydajność i poziom energooszczędności mogą być zbliżone w zależności od wybranego modelu. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która opcja będzie zawsze lepsza lub gorsza. Tutaj znaczenie ma wiele niuansów takich jak wielkość budynku, jakość izolacji czy szczelność konstrukcji. Nawet najwyższej klasy urządzenie może wywołać rozczarowanie, gdy mamy do czynienia z ucieczkami ciepła. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą i indywidualnie dobrać rozwiązanie dopasowane do sprecyzowanych potrzeb. Im bardziej nowoczesny model, tym inwestycja na start większa, ale za to generowane oszczędności będą odczuwane latami.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.