Pod maską rolet – jakie podzespoły decydują o ich trwałości i funkcjonalności?

Dopóki roleta w oknie wisi, bez przeszkód funkcjonuje, nie stwarza problemów większość z nas nie bardzo interesuje się tym, w jaki sposób roleta działa, jakie podzespoły ją tworzą. Dopiero gdy coś zaczyna się dziać, jesteśmy zmuszeni do tego, by jednak tym się zainteresować, następnie sprawdzamy czy jest ona dostępna w sklepach i, czy próba samodzielnej naprawy ma szanse powodzenia. Z tymi co już wiedzą i z tymi co jeszcze tego nie sprawdzali zajrzymy razem pod maskę rolet.
Podzespoły do rolet wewnętrznych
Roletę w ruch w górę lub w dół wprawiamy łańcuszkiem kulkowym – niektórzy producenci proponują metalowy inni plastikowy. Końce łańcuszka są spięte specjalnym łącznikiem – dzięki temu tworzy on zamknięty system napędowy, poruszający się na kołowrotku z jednej strony rolety. Z drugiej strony belki, na której znajduje się kołowrotek i na którą nawija się tkanina jest specjalna zatyczka. Na końcu tkaniny znajduje się druga belka dociążająca z zaślepkami. W zależności od rodzaju rolety, inne podzespoły do rolet tworzą m.in. żyłki, prowadnice, kasety. Czy są to trwałe elementy, czy posłużą przez dłuższy czas (wiadomo, że łańcuszki lubią się zrywać, żyłki pękać, belki łamać, prowadnice odkształcać itp.)? Wszystko zależy od producenta, a dokładniej mówiąc od materiałów, jakie zastosował do wyprodukowania poszczególnych podzespołów i elementów. Tam, gdzie roleta będzie często użytkowana przez różne osoby, tam, gdzie roleta narażona jest na intensywne działanie np. promieni słonecznych i wysokiej temperatury, warto postawić na producentów, którzy wybrali wysokiej jakości metale, aluminium lub PCV.
Podzespoły do rolet zewnętrznych
Od strony wewnętrznej okna znajduje się niewiele – specjalny zwijacz linki lub taśmy albo wał korbowy. Od strony zewnętrznej oka, na pierwszy rzut oka widoczna jest roleta i kaseta. Roletę tworzą połączone ze sobą listewki. Ruch takiego pancerza w ryzach utrzymują prowadnice. Cały mechanizm napędowy rolety kryje się we wspomnianej kasecie – w niektórych domach jest to napęd elektryczny, w niektórych pancerz wymaga siły ludzkich rąk do podciągnięcia lub opuszczenia. I tu – podobnie jak w przypadku rolet wewnętrznych – trwałość role zależy od staranności wykonania przez producenta oraz od jakości zastosowanych materiałów. Im lepszej jakości materiały, tym większa trwałość i odporność na działanie np. czynników atmosferycznych. czy osób trzecich. W przypadku rolet elektrycznych dodatkowo mają znaczenie umiejętności i uprawnienia montażysty – umiejętne podłączenie rolet elektrycznych do zasilania sprawia, że system napędowy pracuje w sposób efektywny, a żywotność podzespołów elektrycznych jest maksymalna.
Więcej o roletach wszelkiego rodzaju na: www.dekro.com.pl