Dom i ogród

Portal o tematyce domu, ogrodu, budownictwa, aranżacji wnętrz

Odkryj zalety pomp ciepła – nowoczesne rozwiązanie do Twojego domu!

Odkryj zalety pomp ciepła – nowoczesne rozwiązanie do Twojego domu!

Odpowiednio dobrana pompa ciepła to gwarancja komfortu, bezpieczeństwa, dbałości o środowisko oraz niskich rachunków za ogrzewanie. Poznaj kilka kluczowych zalet oraz cech tych urządzeń, na które warto zwrócić przed zakupem.

Użytkowanie pomp ciepła wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim są to urządzenia niemal bezobsługowe, co oznacza, że nie wymagają dostarczania opału ani regularnego czyszczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku kotłów stałopalnych. Zapewniają też wygodne sterowanie i kontrolę, umożliwiając zdalne monitorowanie i dostosowywanie temperatury w domu. Ponadto, pompy ciepła są kompaktowe – oszczędzają cenne miejsce w domu i nie wymagają osobnego pomieszczenia.

Pomy ciepła wyróżniają się cichą pracą, dzięki czemu nie zakłócają spokoju domowników. Są również uniwersalne – sprawdzają się nie tylko w nowych, lecz także w starszych budynkach dzięki współpracy z różnymi systemami grzewczymi (np. instalacją fotowoltaiczną, systemem rekuperacji czy kondensacyjnym kotłem gazowym). Stanowią także inwestycję w przyszłość – spełniają zarówno obecne, jak i nadchodzące wymogi energetyczne. To ponadczasowe urządzenia, na których zakup i montaż można uzyskać dofinansowanie, co znacznie obniża koszty inwestycji.

Jakie inne czynniki warto uwzględnić przed zakupem? Znaczenie koperty pracy w doborze pompy ciepła

Koperta pracy pompy ciepła to zakres warunków, w których urządzenie może efektywnie i bezpiecznie pracować. Definiuje minimalną i maksymalną temperaturę zewnętrzną, przy której pompa ciepła funkcjonuje. Wewnątrz koperty pracy pompa ciepła działa z optymalną wydajnością, natomiast poza tym zakresem jej efektywność może znacznie spadać, co prowadzi do wyższych kosztów eksploatacji i potencjalnego uszkodzenia urządzenia. Na przykład, niektóre pompy mogą działać efektywnie do temperatury -20℃.

Jeśli temperatura zewnętrzna spada poniżej -20℃, a koperta pracy pompy ciepła tego nie uwzględnia, należy rozważyć dwa rozwiązania:

  • zastosowanie dodatkowego źródła ciepła np. grzałki elektrycznej, kotła gazowego lub olejowego itp.,
  • zapewnienie odpowiedniej izolacji budynku oraz zoptymalizowanie systemu grzewczego, co może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i pozwolić na efektywniejsze wykorzystanie pompy ciepła nawet w niższych temperaturach.

Niektóre nowoczesne pompy ciepła są zaprojektowane do pracy w bardzo niskich temperaturach, nawet poniżej -20℃. Warto rozważyć ich zakup, jeśli przewidujesz regularne spadki temperatur do takich poziomów.

Przy doborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na symulacje pracy urządzenia, w których jest podawane szacowane zużycie energii. Najczęściej ceny energii podaje się według najbardziej popularnej taryfy G11. W przypadku wykorzystania taryf G12, G12w lub G13 (w zależności od oferty operatora) można zredukować koszty energii elektrycznej o około 15%. Wykorzystanie obowiązujących w poszczególnych godzinach taryf ułatwia sterownik systemowy MiPro Sense SRC 720/720f. Jest on wyposażony w funkcję zaprogramowania nawet 12 przedziałów czasowych ze zróżnicowaną temperaturą zadaną wewnętrzną w poszczególnych godzinach. Pozwala to dostosować godziny pracy pompy ciepła do harmonogramu obowiązujących cen energii elektrycznej. W ten sposób uzyskujesz komfort oraz optymalną oszczędność energii.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem pozwala na zdalne sterowanie systemem, co sprawia, że masz pełną kontrolę nad temperaturą w swoim domu, nawet jeśli jesteś poza budynkiem. To nie tylko aspekt wygody, ale także poczucie bezpieczeństwa.

W zależności od tego, jaki masz system ogrzewania (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe), trzeba sprawdzić, czy dany model pompy ciepła jest przystosowany do pracy z wyższą temperaturą zasilania (obecną w przypadku grzejników). W doborze mocy i rodzaju pompy ciepła kluczowy jest rodzaj instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Urządzenia te najlepiej działają, gdy są podłączone do systemów wymagających niskiej temperatury czynnika grzewczego, czyli około 35℃. Nie oznacza to jednak, że instalacje z tradycyjnymi grzejnikami nie będą działać prawidłowo. Jeśli planujesz modernizację instalacji grzewczej, warto zadbać o minimalizację temperatury zasilania obiegów grzewczych. Trzeba pamiętać, że instalacje potrzebujące wyższej temperatury zasilania wymagają odpowiedniego i indywidualnego doboru.

Wybierz pompę ciepła Saunier Duval i skorzystaj ze specjalnej oferty!

Kup pompę ciepła Saunier Duval i odbierz zwrot 1500 zł w okresie promocji, czyli od 01.07 do 31.10.2024 r., lub do wyczerpania zapasów. Jak to zrobić? Wybierz instalatora pomp ciepła Saunier Duval w swojej okolicy. W czasie promocji kup i uruchom jedną z pomp ciepła Saunier Duval biorących udział w akcji. Są to:

Następnie zarejestruj urządzenie do 31.10.2024 r., prawidłowo wypełniając formularz i podając potrzebne dane. Wszelkie informacje oraz regulamin oferty specjalnej są dostępne na stronie Saunier Duval – www.promocja-saunierduval.pl/. Znajdziesz tam również formularz zgłoszeniowy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.