Jak umeblować duży salon, by zachować wrażenie przestronności?
Posiadanie ustawnego salonu o dużej powierzchni, np. w 3-pokojowym mieszkaniu albo w domu jednorodzinnym, to idealna sytuacja – jednak i tutaj mogą czaić się na nas pułapki związane z mądrym zagospodarowaniem dostępnego miejsca. W małych salonach z dużą ostrożnością podchodzimy do kwestii aranżacji, natomiast większe metraże potrafią uśpić czujność.
Jak umeblować salon mający co najmniej 25 metrów kwadratowych, aby nie stracić wrażenia przestronności?
1. Przemyślana kolorystyka
Panuje mylne przekonanie, że w dużych salonach nie mają zastosowania zasady, zgodnie z którymi urządza się pokoje o mniejszym metrażu. To błąd, bo w rzeczywistości – o ile zależy nam na zachowaniu wrażenia przestronności wnętrza – powinniśmy trzymać się tych samych reguł optycznego powiększania przestrzeni. Jednym z ważniejszych aspektów jest kolorystyka. Jasne barwy odbijają światło i sprawiają, że wnętrze jest przejrzyste oraz przestronne. Natomiast ciemniejsze odcienie pochłaniają promienie światła, optycznie pomniejszając pokój. Nie znaczy to jednak, że duży salon musi być biały – wręcz przeciwnie, bo możesz postawić na nieco ciemniejsze kolory, uważając jednak na balans. Trzymaj się zasady, że jaśniejsze barwy stanowią bazę dla ciemnych dodatków. Duże elementy, takie jak ściany, sufity, podłogi czy meble wypoczynkowe powinny być stosunkowo jasne, natomiast mniejsze – jak np. dywan, stolik kawowy, krzesła, fotele albo zasłony – mogą być w ciemnych kolorach, dzięki czemu nadadzą salonowi wyjątkową głębię.
2. Wybór odpowiednich mebli
Należy pamiętać przede wszystkim o proporcjach, bo np. mała kanapa w wielkim salonie będzie wyglądała groteskowo. Mając do dyspozycji sporą przestrzeń, możemy ją sprytnie wykorzystać, ustawiając duży, wygodny narożnik, obszerne elementy zestawu wypoczynkowego, masywną biblioteczkę czy klasyczne komody. Meble do dużego salonu muszą być funkcjonalne, a przy tym dopasowane do koncepcji estetycznej wnętrza. Punktem centralnym pokoju może być designerski stół obiadowy – np. z grubym, laminowanym blatem i na nogach o ciekawej konstrukcji. Nie mamy tutaj do czynienia z ograniczeniami wymuszającymi ustawienie rozkładanego stołu, więc możliwości jest o wiele więcej.
3. Pomysłowe rozmieszczenie mebli
W przypadku małego salonu jedyną możliwością jest ustawienie mebli wzdłuż ścian i wstawienie stolika kawowego na środku. Meblując salon o dużej powierzchni, musisz o tym zapomnieć, jeśli nie chcesz mieć zastawionych rogów pokoju i pustej przestrzeni w centrum. Poszczególnymi meblami możesz wyznaczać nieformalne strefy dzielące salon na obszary funkcjonalne. Np. kanapa i fotele odsunięte od ściany, skierowane w stronę telewizora, a za kanapą możesz zaaranżować jadalnię z dużym stołem oraz krzesłami. Świetnym pomysłem może być zagospodarowanie jednej ściany na biblioteczkę z książkami, zdjęciami w ramkach i bibelotami. Staraj się jednak zachować umiar w dekorowaniu dużego salonu drobnymi elementami, by nie przytłoczyć wnętrza.
4. Inne rzeczy, o których warto pamiętać
Małe rzeczy dają duże efekty – jeśli chcesz podkreślić sporą powierzchnię salonu, możesz to zrobić także przy pomocy oświetlenia, luster czy roślin doniczkowych. Telewizor zawieś na ścianie, zamiast stawiać na szafce RTV, a wszelkie meble do szeroko pojętego przechowywania umieść w innych pomieszczeniach, np. małą szafę do sypialni. Dzięki temu salon będzie przestronny, przejrzysty, dobrze doświetlony, miły dla oka oraz wygodny w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo łatwo jest zagracić duży salon, bo nie ogranicza nas niewielka przestrzeń, dlatego warto dobrze przemyśleć kwestię umeblowania.